Awareness

Používáte vzduchové filtry testované CEN ISO jako nejlepší dostupné řešení pro odstranění infekčních virů vzduchu a bakteriálních částic z vnitřního vzduchu?

Když vstoupíte do místnosti, jak víte, že nedýcháte viry, bakterie nebo jiné chemické a toxické částice, které jsou uvnitř, nebo nefiltrované se dostanou dovnitř z vnějšího vzduchu? Může se zdát, že v takové situaci budete bezmocní. Koneckonců, do jaké míry můžete kontrolovat kvalitu vnitřního ovzduší doma, ve škole nebo v kanceláři? Vzdělání v této oblasti vám dodá kontrolu. Zjistěte, co dělá rozdíl mezi zdravím a produktivitou, a únavou, nebo dokonce nemocí. Získáním těchto informací můžete být o krok blíže k zastavení dýchání znečištěného vzduchu.

Vzduch, který dýcháme do plic, je zatížen vzduchovými částicemi všech tvarů, velikostí a kompozic. Zatímco některé jsou biologické, jako je pyl, spóry, bakterie a viry, jiné jsou chemické, jako jsou toxické jemné spalovací částice, které se nacházejí v ovzduší znečištěném městským provozem.

Pandemie COVID-19 upozornila na používání filtrace vzduchu k čištění vnitřního vzduchu odstraněním vzduchových biočástic, čímž se snížilo riziko infekce.

Malé částice ve vzduchu o velikosti 1 mikron a méně (nazývané PM1) mají tendenci být znepokojující, protože mohou proniknout hluboko do našeho těla. Biočástice, jako jsou bakterie a viry, mohou se mohou usazovat v nosu a sinusu, a dokonce se dostanou hluboko do plic, kde způsobují infekce.

Obrázek 1: ©Peter Dyment, Camfil

Filtrace vzduchu je jedinou technologií čištění vzduchu, která dokáže chránit lidi před infekčními částicemi vzduchu jejich odstraněním z proudu vzduchu. Konvenční vzduchové filtry jsou testovány na účinnost odstraňování částic podle současné evropské a globální zkušební normy EN ISO 16890:2016. Pro vyšší účinnost filtrace požadovanou v kritických aplikacích lze používat HEPA filtry a testovat je podle normy EN1822:2019.

V biologických laboratořích se HEPA filtry používají k prevenci výskytu virů a bakterií. Obecně by se používaly filtry třídy H14 s účinností 99,995% při maximální velikosti pronikajících částic (MPPS). Stejně tak se testované filtry třídy H14 nacházejí v samostatných čističích vzduchu s vysokou specifikací.

Mnoho dalších nových technologií má potenciál vyčistit nebo odstranit vzduchem přenášené částice, ale pro většinu z nich není testování jejich účinnosti ještě řádně vyvinuto. Každá nová navrhovaná technologie by měla být testována schválenou a odborně hodnocenou technickou normou CEN nebo ISO, aby výsledné zkušební údaje mohly být reprodukovány za kontrolovaných podmínek.

Existuje mnoho technologií, jako je UV světlo, fotokatalytická oxidace, pulzní světlo, ionizace, ozon, tepelné nebo mikrovlnné záření, plazma, korónová úprava, ultrasonifikace, chemická dezinfekce, volné radikály nebo technologie založené na rostlinné biologii.

Při použití těchto vznikajících technologií, vzduchem přenášené biočástice obvykle podstupují různé dávky záření nebo chemického činidla v závislosti na použité technologii. Pokud nejsou částice odstraněny, je třeba dbát na požadovanou deaktivační dávku pro každou částici.

Virus nemůže být „zabit“, protože není živý v pravém slova smyslu. Virus je svazek genetického materiálu, který se může šířit penetrací a infekcí živých hostitelských buněk.

Virus, jako je COVID-19, je velmi malý (obvykle přibližně 0,12 až 0,16 mikronů) a je obvykle uzavřen v kapalném obalu, když se infikovanou osobou promítne do vzdušného prostoru jako aerosolová kapka. Větší částice až 5 mikronů mohou zůstat ve vzduchu po celé hodiny a nadále představují riziko, pokud nejsou ze vzduchu odstraněny filtrací.

Nedávná studie v Addenbrookes NHS Hospital ve Velké Británii1 na plně obsazeném oddělení COVID-19 naznačuje, že infekce přenášená vzduchem je většinou přenášena ve velikosti částic 1 mikron a vyšší. To by naznačovalo větší roli pro HVAC filtry testovány podle normy ISO16890. Znamenalo by to také, že větší využívání čistého filtrovaného recirkulovaného vzduchu by bylo prospěšné pro zachování zdraví obyvatel budov.

Bez vzduchového filtru vhodného pro odstranění shluků částic ve vzduchu mohou částice zůstat viset ve vzduchu a být tak snadno vdechnuty. Ve světě, kde je dnes hrozba znečištění ovzduší a infekce COVID-19 každodenní výzvou a obavami pro většinu obyvatelstva, by pravděpodobně nebylo uspokojivé, aby lidé dýchali nefiltrovaný vzduch v kancelářích nebo v mnoha jiných rušných veřejných budovách.

Vnitřní prostory ve školách, nemocnicích a přeplněných kancelářích jsou místa, kde se nyní objevuje strach z dýchání virů a bakterií přenášených vzduchem.

Obrázek 2: Peter Dyment, Camfil

Dokud nejsou vzduchem přenášené částice filtrovány, mohou se volně pohybovat po prostoru, dokud nespadnou na různé povrchy. Biologické částice, které zůstávají na površích po dlouhou dobu, usnadňují různé kontaktní infekce, když se jich lidé dotýkají. Proto je pravidelné čištění povrchů v interiéru velmi důležité.

Jedním ze způsobů, jak zajistit kvalitu vnitřního ovzduší, je použití monitoru vzduchu k měření koncentrací částic PM1 a PM2,5 a toho, jak se v průběhu času mění. Technologie monitorování vzduchu výrazně snižuje náklady a je účinná například při regulaci koncentrací PM2,5. Monitor určí, zda je úroveň koncentrace PM2,5 výrazně nad doporučeními Světové zdravotnické organizace nebo pod nimi (roční průměr WHO za rok 2021).

Odběr vzorků a analýza vzduchu mohou také potvrdit přítomnost částic specifických virů a bakterií různých velikostí. Sledování by mělo být používáno častěji v místech, kde existuje vysoké riziko infekce.

Oxid uhličitý (CO2) lze také monitorovat, aby bylo možné určit obsazenost vnitřního prostoru a oblastí se špatným větráním. Pokud se maximální hodnoty CO2 a PM2,5 shodují, mohlo by to naznačovat zvýšené hladiny biologických částic, z nichž některé by mohly být infekční. Postupem času je možné se naučit charakterizovat zdroje částic v interiéru a okolí a ovládat je.

Biologický odběr vzorků velikosti vzduchu a částic nebo analýza jejich složení je nejlepším přístupem k problému infekcí přenášených částicemi.

V případě potřeby může být filtrace vzduchu v hlavním systému klimatizační jednotky doplněna samostatnými čističkami vzduchu v prostorách. Tato kombinace poskytuje budově schopnost udržovat čistý vzduch.

Monitory vzduchu lze použít k prokázání přívodu čistého vzduchu a v některých případech k řízení provozu samotného ventilačního zařízení.

V uplynulém roce a půl se obyvatelé budov museli naučit hodně o mytí rukou, udržování společenských vzdáleností, čištění povrchů, nošení respirátorů (faciální vzduchové filtry) a nyní o výhodách filtrace vzduchu pro čistý a zdravý vnitřní vzduch.

Stále se učíme, že nemůžeme brát čistý vzduch jako samozřejmost, pokud chceme mít pohodlné a zdravé prostředí doma, v práci nebo v jiných vnitřních prostorách.

___________________________________________

[1] https://www.cuh.nhs.uk/news/air-filters-on-wards-remove-almost-all-airborne-covid-virus/

 

Autor

Peter Dyment

Technický manažer, konzultant pro kvalitu ovzduší a stavební energii
Camfil